Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 33
Bugün: 177
Toplam: 1.118.156
 

KANADA

ÇALINAN TÜRK TARİHİ

 

     KANADA

       KAN>ADA; KAN>ATA; KAGAN>ADA; KAGAN>ATA

KANADA denilen Ülkenin Ön Türkçe adı,  bu Ülkeye Kızılderili Türkler tarafından verilmiştir. Kızılderili Türkler bu Ülkeye: {KAN>ADA},{KAN>ATA} diye ad verdiler.

             KAN, Türkçe KAAN, >KAGAN sözünün kısaltılmış halidir. Bu KAN sözü, Sami dil grubunun etkisi ile HAN şeklinde söylenmeye başlandı. K harfi ile söylenen Türkçe sözler, Sami dillerde korunup kaldığı zaman K harfi, H harfine çevrilir. KATIN sözü, HATIN şekline girdiği gibi, Arapçanın etkisi ile KATIN sözü, HATIN ve HATUN şeklinde de söylenir. Nitekim KATIN sözü Rus dilinde korunup kaldığı için, KATUN olarak söylenir. Ruslar Orta Asya’daki KATIN adlı Irmağa KATUNYA, BEY adlı Irmağa da BİYA derler. Bunların adı; KATUNYA ve BİYA şeklinde coğrafya terimi olarak kayda geçmiştir. Gerçekte bu ırmakların asıl Türkçe adları KATIN ile BEY’dir.

 

KANADA SÖZÜNÜN ANLAMI

      

KANADA sözü iki sözden oluşmuş görünüyor. Bunlar KAN ile ADA sözleridir. Bu iki sözün anlamı ise: KAN’IN/HAN’IN ADASI demek olacağı apaçık görülüyor. KAN’ın, yani HAN’ın ADASI anlamına geldiği görünüp duruyor. Gerçekte KANADA denilen Ülke, pek çok adası olan bir Ülke olarak biliniyor.

       Kızılderili Türklerce, KANADA, yani KAN’IN>HAN’IN ADALARI anlamına olarak kullandıkları bu coğrafya terimi, binlerce yıldan beri hiçbir değişikliğe uğramadan, Kızılderili Türklerin kullandıkları KANADA adıyla adlanmıştır.

       KANADA’NIN 1000 den fazla adası bulunmaktadır. Bu Ülkeye bugün dahi adalar ülkesi denilse, doğru denilmiş olunurdu. Kızılderili Türklerin ne denli üstün bir zekâya, güçlü bir akla, erişilmez bir ferasete sahip olduklarını, ülkelere, bölgelere, dağlara, derelere, ırmaklara, göllere verdikleri Türkçe coğrafya adlarındaki üstün yeteneklerine hayran olmamak elde değildir. Nitekim Kızılderili Türklerin kurdukları MAYA, İNKA, ASTEK, TOLTEK gibi medeniyetlerin varlığını inkâr ederek bu mazlum, barışçıl Turan soylu halkları vahşice, barbarca yok eden, kökünü kazıyan utanmaz, aşağılık Avrupalı barbarların zulmünü kınıyorum. Bir de dönmüşler biz yeni bir Kıta keşfettik diyerek tarihin en büyük yalanını söylemişler. Oysa keşfetmek, icat etmek demek, hiç kimse tarafından bulunmamış, bilinmemiş olmak demektir. Koskoca medeniyetler koskoca MAYA, İNKA Medeniyetlerini tahrip eden, yağmalayan gözü doymaz cimri Avrupalı, 130 milyon Kızılderili Türk’ün yaşadığı bayındır bir Kıtaya nasıl oluyor da keşfettik diyebiliyorlar{!} 1492 tarihi Amerika Kıtasının keşfi değil İŞGALİ, YAĞMALANMASI, SOYKIRIMI> GENOCİD’İ DİR. Şu emperyalist Avrupalının en büyük hırsızlığı da bu Kıtayı keşfettik demeleridir. Bütün dünyanın da bu KASP’IN, BU YAĞMANIN, BU GENOCİD’İN hap gibi yutulması, İlâhî buyruklarmış gibi kabullenilmesidir.

       KAN>ATA

Kızılderili Türkler, bütün Türk soylular gibi, KAN’LARINI> HAN’LARINI, KAAN’LARINI kutsarlardı. KAN; kutsal AYA’DAN doğardı. AYA kutsal olduğu için KAN’LAR dahi kutsal sayılırdı. Bunun için ön devirlerde de, şimdi de KANADA olan Ülkeyi yöneten Kızılderili Türk KAN’INA>HAN’INA: KAN>ATA derlerdi. Çünkü KAN, yani şimdiki söylenişi ile HAN, Türk soyluların atası sayılıyordu. Bundan dolayı Kızılderili Türkler, KANADA’YI yöneten KAN’A>HAN’A, KAN-ATA> HAN-ATA dahi diyorlardı. Kutsal AYA>AİA; Sümer Türklerinde kutsal ilâhe anlamına gelirdi. Sümer Türkleri Kutsal AİA>AYA’YA tapınırlardı. {Geniş bil için Bilgeata AYASOFYA TIKLAYINIZ.}

                Görüldüğü üzere Kızılderili Türkler, Kızılderili Kıtasında binlerce yıllardan bu yana nice güçlü medeniyetler kurmuşlar, bu Kıtayı bayındır hale getirmişlerdir. 1492 de Avrupalı emperyalistlerin Kızılderili Kıtasına ulaşmalarıyla acılı yıllar başlamıştır. Kızılderili Türklerin KANADA Ülkesinin asıl sahipleri olduğunu dünya kabul etmelidir.

 

                                                                     1983     

                                                      Rüstem KOCADURMUŞOĞLU    

                                                             Bilge Ata-Eğitimci

                                                      Yazar-Teolog-Kökenbilimci      

                                                                                 TÜRKİYE  

 


 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar