Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 11
Bugün: 124
Toplam: 1.118.697
 

yamuk yapan yönetici

HALKA YAMUK YAPAN YÖNETİCİLER

 

Hz. Muhammed {a.v} Efendimiz, “yönettiği halka hile yapan, kendisine verilen görev sırasında halkın malını aşıran devlet yöneticileri hakkında aşağıda inceleyeceğimiz gerçekleri tebliğ etmiştir. Bu tebliğleri tutanların kurtulacağını, bunları dolananların ise sonlarının hüsran olacağını üstüne basa basa  haber vererek uyarmıştır.

İnanan ve uyan kendisi için inanmış ve uymuş, inanmayan ve uymayan ise sonunu kendisi hazırlamıştır. Allah Teâla ise her şeyi en ince ayrıntısına kadar görüp gözeten, kendi Hükümranlığında gereğini en muhkem bir şekilde yapandır. Allah’ın merhameti geniş olduğu kadar, Gazabı da o nispette şiddetlidir. Sarılanlar sadece ve yalnızca Tanrı Teâla’ya sarılsınlar. Kullar fani, Allah Bakidir. Fanilerin hepsi de O’na muhtaçtır. Muhtaçları, kurtarıcı sayarak onlara sarılmak, şirkin pisliğidir. Fatiha Suresinde her gün okuduğumuz:

بِسْمِ اللَهِ الرَحْمَنِ الرَحِيم

إيَاكَ نَعْبُدُ وَإيَاكَ نَسْتَعِينُ

 

“Ancak sana tapar ve sadece senden yardım isteriz.” Fatiha 1/5

 

Bu ve bunun gibi apaçık ayetleri dolanarak, kulları kurtarıcı olarak görmek, pek büyük bir kalkışmadır. Allah Teâla’nın kurtarmadığını, hangi fani, hangi beni beşer kurtaracakmış?

 

“Hasan Basri, Ma’kıl İbnu Yesar {r.a}’dan şöyle nakletmiştir:

“Resûlullah {a.v}’ı işittim, buyurdu ki: “Allah bir kimseyi başka kimseler üzerine, çoban-güdücü, yönetici-, başkan yapmış, o da yönetimi altındakilere HİLE Yapmış olarak ölmüş ise, Allah ona cennetini kesinlikle haram eder.” {Buhari, ahkâm 8, Müslim, İman 227, {142],; İmaret 21, {142} Kütüb-ü Sittedeki hadis numarası: 1691}

 

“Adiy İbnu Amire el- Kindi {r.a} anlatıyor: “Resûlulah  {a.v} buyurdular ki:

“Bir işe görevli olarak atadığımız kimse, bizden bir iğne veya ondan daha küçük bir şeyi gizlemiş olsa, bu bir hiyanettir {gulûl}, kıyamet günü onu getirecektir.”

Bunun üzerine, Ensar’dan bir kişi ayağa kalkarak:

“Ey Allah’ın Resûlü! Görevi benden geri al” dedi. Hz. Peygamber {a.v}

“Sana ne oldu?” diye sordu:

“Senin {az önce şunu şunu} söylediğini işittim ya! Deyince Hz. Peygamber {a.v}:

“Ben onu şu anda tekrar ediyorum: “Kimi görevlendirirsek az veya çok ne varsa bize getirsin. Ondan kendisine ne verilirse alır, ne yasaklanırsa onu bırakır.” {Müslim, İmaret 30, {1833} Kütüb-ü Sittedeki hadis numarası: 1329}

 

“Ebu Said {r.a} anlatıyor: Resûlullah {a.v} buyurdular ki:

“Kıyamet günü, insanların Allah’a en yakın olanı, Âdil devlet yöneticisidir. Kıyamet günü, insanların Allah’ın en nefret ettiği, O’ndan yer olarak en uzak olanı, zâlim sultan, zâlim Devlet yöneticisidir.” {Tirmizi, Ahkâm 4, {1329}Kütüb-ü Sittedeki hadis numarası: 1692}

 

Yüce İslam’ın, kutsal Kur-an’ın yolu aydınlık, dümdüzdür. Eğrilik, sapkınlık bizim EKSİ benliğimizden kaynaklanır. EKSİ benliği yenmek için Kur’an ve sahih hadis-i şeriflerin manevi iklimine sarılmak, pürüzleri gidermek için nefs-i emarenin, aşağılık isteklerinden uzaklaşmaya çalışmamız gerekir. Hepimiz günah işleriz. Günahların temizleyici unsuru ise halis tövbedir.

Tövbe, kişisel günahlarımız için yapılır. El malına, elin hakkına, elin hukukuna tecavüzün kiri tövbe ile arınmaz. Buna Allah Teala da karışmaz. Ya helâlaşacak ya ödeşeceğiz. Devletin hakkına tecavüz etmek, milletin hakkına tecavüz etmektir. Kamunun malına tecavüz eden kimi bulup ta kiminle helalleşecektir. Tanrı Teâla bizleri böyle bir zorlu duruma düşmekten şiddetle korusun.

 

Dikmen-Ankara Eylül 2014

Rüstem Kocadurmuşoğlu

Eğitimci Yazar Teolog Kökenbilimci

Bilgeata -Ξ̲̅ TÜRKİYE Ξ̲̅

 

 


 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar