Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 75
Bugün: 116
Toplam: 1.118.095
 

KAYSERİ

ÇALINAN TÜRK TARİHİ

 

KAYSERİ, KAYSAR, SEZAR, KAYSER

 

Kayseri, Kaysar sözü, uzun yüz yıllardan beri Yunanca sanılmış, dünyaya da öyle kabul ettirilmiş öz be öz Türkçe bir sözdür. Bu sözün Roma ve Doğu Roma devlet başkanlarına unvan olarak verildiğini biliyoruz. Avrupalılar bu sözün Yunanca Kaisar   Kaisar- Caesar sözünden türediğini iddia etmektedirler. Osmanlı Türkleri bu sözü Arap harfleriyle: قَيصَرْ KAYSAR şeklinde yazarlardı. Roma, Doğuroma ve Avusturya kıralları SEZAR unvanını kullanmışlardır. “Tanrının hakkını Tanrıya, Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek” deyimi de ünlüdür.

KAESAR, KAYSER, KAYSERİ, SEZAR adlarının hiç birisi ne Yunanca, ne Latincedir. Bu sözlerin Yunanca olduğunu şimdiye kadar bütün dünya uluslarına ders ezberletir gibi ezberlettiler. Şükürler olsun şimdi bu tarih hırsızlığını, Çalınan Türk Tarihinin bu bölümünü de gün yüzüne çıkarmaya çalışacağız. Çalışmalarımızda kulluktan doğan kusurlarımız, hatalarımız olursa düzeltmeye hazırız. Kul kusursuz olmaz.

 

KAYSERİ, KAYSAR, KAYSER SÖZLERİNİN KÖKEN ÇALIŞMASI

 

Bu sözlerin hepsinin varıp dayandığı yer Türkçe “GEZ” fiilidir. Gez Türkçe Gezmek mastarından yapılmış buyruk kipidir. Türkler bu fiil ile gezmeyi, dolaşmayı, gezinmeyi, gezip görmeyi, çevreyi, dünyayı tanımayı hedeflemişlerdir. GEZER fiili ise geniş zaman kipidir. Bu fiil her zaman gezen, bir yerde sürekli olarak konaklamayanlar için kullanılır. GEZERLER dünyayı dolaşan, Türk oymaklarıdır. Avrupa’nın, Ortadoğu’nun, Mısır’ın, Kuzey Afrika’nın da kurucularıdır. Afrika’daki TUAREK te TÜRK demektir.

“kezdi: Ol yerig kezdi, o yeryüzünü dolaştı, gezer gezmek.” Divan-ü Lügat-it-Türk  C: 2, S: 10, 11.

 

Tarihte nam salmış olan GEZER Türklerince kurulan en ünlü bir kent olan GEZER KENTİ, Kudüs-ü Şerif’in 35- 40 km kuzeybatısında bulunuyor. Bu tarihi GEZER kentinin, M.Ö 3000 yıllarında kurulduğunu, Milad ile birlikte 5000 yıldan beri var olduğunu artık biliyoruz. GEZER adlı Türk Kentinin o tarihte ve hatta günümüzde bile olağan üstü bir özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği, ayrıcalığı o günün imkânlarına göre ortaya koyan Türk Gezerlerin bu yaptıklarını alkışlamalıyız. Hatta aynı mahiyetteki, aynı işi benzer yöntemlerle ortaya koyan büyük Türk ataları, Çöllerin altından dehlizlerle su getirmişlerdir. Bu su, şimdi bile TURFAN kentinden akmaktadır. Bu sular halen Orta Asya Türklerinin övünç ve sevinç kaynağıdır. Gezer Türk oymakları günümüzden beş bin yıl önce, o günün imkânlarıyla Kudüs-ü Şerif’in 35-40 km Kuzeybatısında su kaynakları açtılar. Daha sonraki bin yıllarda aynı soyun, Türk soyunun çocukları Turfan’a çöllerin altından su getirerek Turfan havzasını suladılar, halen de sulamaktadırlar.

Kudüs-ü Şerifte Gezer Türklerinin beş bin yıl önce açtıkları su kaynağı 36 metre derinlikte, 78 metre uzunlukta, 80 küsur basamaklı merdivenle inilip çıkılabilen muhteşem bir su kaynağıdır. Bölgenin özelliği dikkate alındığında böyle bir su kaynağının açılması için nasıl bir çaba harcandığını iyi anlamalıyız.

KAYSERİ, KAYSER, KAYSAR, SEZAR sözlerinin hepsi GEZER Türklerinden hatıra olarak günümüze dek korunmuştur. Bu sözleri Avrupalı dillerde koruyan Avrupalı uluslar, inmekte oldukları Türk atalarından kalmış olan  GEZER sözünü, KAYSAR, SEZAR, KAYSERİ ŞEKİLLERİNDE koruyarak günümüze kadar taşımışlardır. Bu sözlerin hepsi öz be öz Türkçedir.

 

Rüstem Kocadurmuşoğlu

Eğitimci Yazar Teolog Kökenbilimci

Bilge Ata -Ξ̲̅ TÜRKİYE Ξ̲̅

 

 

 


 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar