Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 25
Bugün: 66
Toplam: 1.118.045
 

Zapsu

ÇALINAN TÜRK TARİHİ

 

ZAP SUYU>ZAPPU>ZAP-PU=ZAP SU

 

ŞİFRELERİ KIRIYOR, EZBERLERİ BOZUYORUZ.

 

        “mul.mul,   ZAPPU=UYDU.” {Sümer Dili ve Krameri Prof. Dr. Mebrure Tosun, Prof. Dr. Kadriye Yalvac TTK. Yay Ankara 1981 C. 1. S. 92.}

 

            Yukarıdaki Sümer tabletini okuyarak Türk ve dünya bilim çevrelerine bu öz be öz Türkçe adı çözen bu iki Sümerolog Hanımefendinin, ellerine kollarına sağlık.

Türkleri Anadolu’ya M.S. 1071 yılında getirmeye çalışan, 1071 den önce Anadolu Topraklarına Türk’ü yanaştırmayan zihniyet, ne kötü bir zihniyettir. Oysa ANADOLU adı da, ANATOLİA, ANATOLYA adı da Türkçedir. Bu topraklara bu adı veren de Türk soyudur.  {www.bilgeata.com  TIKLAYINIZ.}

        ZAPPU sözündeki ikinci P harfi, zaman içinde S harfine dönüşmüş olduğu görülüyor. Zaten PU sözü de SU sözü de Türkçedir. PU sözü P>M dönüşümü ile MU şekline girmektedir. MU sözünü şimdiye dek Arapça sananlar bu Sümer Türk tabletinin okunmasıyla bundan sonra bu sözün Türkçe olduğunu öğreneceklerdir. MU sözü, Arapçada MA şeklinde dahi söylenir bir sözdür.  Gerçekte ne MU ne MA sözlerinin hiç birisinin  Arapça ile en ufak bağları yoktur. Bu konularda kapsamlı araştırmalar yapılmadığı için sözlerin kökenine inilememiştir.

        BU, MU, PU sözleriyle yapılmış pek çok Türkçe söz, deyim ve terim bulunmaktadır. BU, MU ve PU sözünden yapılan terim ve deyimler ile adlardan bazıları aşağıya çıkartılmıştır.

 

BINGILDAK

BUNGULDAK,

MINGILDAK,

MUNGULDAK,

PINGILDAK,

        PUNGULDAK.

       

Türkler arsında bu sözler aşağıdaki şekillerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Eski tarihçilerden birisinin dahi ifade ettiği gibi, “dünyanın bütün çocukları Türkçe olarak dillenirler. Bu Türkçe dillenme sözü, bir abartı, kuru bir övünme değildir. Çocuklar: “MU, BU, PU, PUM“ şekillerinde SU sözünü Türkçe olarak söylediklerini açıklamıştır. Sulu oynar yerlere Türkler, BINGIL BINGIL, BUNGUL BUNGUL MINGIL MINGIL, MUNGUL MUNGUL, PINGIL PINGIL, PUNGUL PUNGUL, şekillerinde söylerler. =SULU SIVIK ZEMİN, SULU OYNAR YER. Bebeklerin başlarının tepesiyle alınlarının arasındaki sulu, sıvık oynar yere: “BINGILDAK, BUNGULDAK, MINGILDAK, MUNGULDAK, PINGILDAK. PUNGULDAK denir.”

Altında su olan, toprak zemin ve böyle olan her yer ki, üstüne basılınca ayağın altında oynayan, oynak yere Türkler bu adı verirler.

 

BINGAR,   

BUNGAR,

MINGAR, 

        MUNGAR,

        PINGAR

        PUNGAR=

 

Şimdi Anadolu Türklüğü, PINAR şeklinde söylüyor.

 

Türk dilinde G harfi zaman zaman sözün içinden atılır, yutulur. Bunların örnekleri çoktur. Biz aşağıda birkaç örnek vereceğiz.

 

TAVIŞKAN,=       TAVŞAN,

TAMGAK,           TAMAK>DAMAK,

KAZGAN,           KAZAN,

YAZGAN,           YAZAN,

BOZGAN,           BOZAN,

SÜZGEN,           SÜZEN,

ÜZGEN              ÜZEN

 

        Bir başka hususta Hz Musa {av} Efendimizin Annesinin onu bebekken suya bırakması, Firavunun karısı tarafından bulunmasından sonra Hz. Musa’ya; “SUDAN GELDİ veya SUYUN GETİRDİĞİ” anlamına: MU-SA denildiği hakkındaki rivayettir. Bu rivayete dayanarak Hz. Musa’nın adının Arapça olduğu yaygın olarak ileri sürülmektedir. Oysa MUSA sözünün Arapça olmadığını inşallah açıklamasını yapacağız.

        ZAPPU sözünü bu Irmağa Türkler ad olarak verdiler. Bu Irmağın adı, 2400 yıl değil, en az M.Ö. 7 bin yıl, Milat ile birlikte: 9-10 bin yıl önce bu adı taşımaktaydı.

        Sümer çivi yazılı tabletlerde geçen “ZAPPU” sözü, “UYDU” anlamına gelmektedir. Gerçekten ZAP, çevresine, doğaya, dağlara, ovalara oldukça uymuş, bir su kaynağımızdır. Adını da ön devirde Anadolu’yu yurt edinerek bu topraklara Türkçe: {ANATOLYA, ANATOLİA, ANADOLU} adını veren, kadim Türk atalarımızdır. Bu ZAP sözünü Türkçe olarak okuduğumuzdan dolayı ne kadar mutlu olduğumu ifade edemem. 

        Bu toprakların dağlarına, taşlarına, kayalarına, ırmaklarına, göllerine, kentlerine binlerce yıl önce Türkçe ad veren Türkler, bu vatana Türklük mührünü kazımışlardır.

 

        www.bilgeata.com Web sitemizde doğu Anadolu topraklarında kurulmuş olan aşağıdaki kentlerin, ırmakların, göllerin adları Türkçe olarak konulmuştur. Eğer Türkler binlerce yıl önce buralarda yoklarsa bu Türkçe adları kim verdi? Bu Türkçe adlar, başka bir ulus tarafından verildi diyorlarsa, o zaman Türkçe bilmeyen bir ulus nasıl olmuş ta bu Türkçe adları buralara vermiştir? Yok, eğer bu Türkçe adları Türkler verdiyse, Türkler bu adları buralara havalardan mı gönderdiler? Bu Türkçe adları buralarda yaşayan Türkler, buralarda yaşarken kendileri verdiler.

Türk gençliğinin, Türk Milletinin bu toprakları kendi öz atalarının iskan ettiğini, imar ettiğini görmeleri için bu çabaları inşallah sürdüreceğiz.

 

AĞRI,

AHTAMARA-

AK TAMAR ADASI

AMED-AMİD,

BEHESNİ-BESNİ,

BİTLİS,

BOTAN,

BOZAN,

BOZO,

BOZOVA

ÇERMİK,

ÇÜNGÜŞ,

DOHUK-TOYUK-TAVUK,

ERBİL,

ERGANİ

ERİVAN,

FIRAT, FÜRAT,

HARRAN,

KARA AMİD

KARABULAK

MEYAFARKIN

        NORŞİN,

        REVAN      

SİİRT,

TATVAN

TENDÜREK,

TİLLO,

TUTAK,

URARTU

VAN,

        ZAPSU,

 

        Yukarıdaki adların birçoğu Türkçe olarak okunmuştur. İncelemek isteyenler: www.bilgeata.com web sitemizde açılımları yayındadır.

 

17/Mart/2013 Üsküdar-İstanbul

Rüstem KOCADURMUŞOĞLU

Eğitimci Yazar-Teolog-Kökenbilimci

Bilge Ata- Ξ̲̅ TÜRKİYE Ξ̲̅

 

 

 


 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar