Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 42
Bugün: 199
Toplam: 1.118.178
 

Artakserkses

 

 

ÇALINAN TÜRK TARİHİ

 

ARTAXERXES>ARTAKSERKSES=KÖKEN BİLGİSİ

 

ŞİFRELERİ KIRIYOR, EZBERLERİ BOZUYORUZ.

 

        Kürtçü sitelerle Kürtçü aydınların Yunanlı asker ve yazar Ksenofon’un Anabsis=Bozgun- adlı eserini kaynak göstererek, kendilerinin 2400 yıldan beri Anadolu’da var olduklarını iddia ettiklerini artık Türkler biliyorlar. İnşallah çok yakında KARDUKLAR dosyasını yayına sunacağız. KARDUKLAR dosyası Anadolu topraklarının asıl sahiplerini bilimsel olarak ortaya koyacaktır.

        Aşağıda Ksenofon’un savaştığı, {ARTAXERXES =ARTAKSERKSES adlı İran Kıralının adının köken bilgisi incelenecektir. Bu kişinin adının öz be öz Türkçe olarak ortaya çıkması, tarihi gerçekler açısından şaşırtıcıdır.

        İran Kıralı olarak adı geçen {ARTAXERXES=ARTAKSERKSES} sözü üç sözden oluşmuş görünüyor. ARTAK sözü, Türkçe olarak okunmuştur. ARTI, ARTIK sözleri fazla, çok, artmış, anlamlarına gelir bir sözdür. ARTI, ARTIK sözlerinin başka anlamları da vardır. Gücü, kudreti, devleti, bahtı artmış, yükselmiş, yücelmiş, bolarmış, çoğalmış gibi anlamları da içerir. Bunun gibi: URARTU Devletinin adındaki ARTI sözü de aynı anlama gelir Türkçe bir sözdür. UR sözü ise VUR demektir. Ayrıca UR sözü, Türkçede KENT anlamınadır.

ARTAXERXES sözündeki SERKSES bölümüne gelince, bu bölüm iki sözden oluşmuş görünüyor. “SERK= saksı ve saksı kırıkları” anlamınadır. {Divan’ü Lügat’it-Türk age C=4 s: 507}

        SES sözü, hem SEŞ hem de SES şeklinde kullanıldığı Divan’ü Lügat’it’ Türk C: 4, S. 507 de kayıtlıdır. Divan’ü Lügat’it-Türk’te –Ş- diyalekti ağırlıklı olarak kullanılıyor:

        “Er attın kişen SEŞDİ=Adam, attan köstek çözdü.”, {adam atın kösteğini çözdü.}. Herhangi bir şeyi bağından çözersen yine böyle denir. SEŞER-SEŞMEK.} {Divan age. C: 2. S: 13-14}

Bu belgelere göre İran Kıralı olarak bilinen  ARTAKSERKSES=ARTAK-SERK SES’İN bu ünlü İran Kıralının adını öz be öz Türkçe olarak okumaktayız.

 

ARTAK= Artık, fazla, çok, ziyade.

SERK=Saksı, saksı kırıkları.

SEŞ= Seç, çöz.

 

ARTAKSERKSES, ADININ ANLAMI: ÇOK FAZLA SAKSI SEÇEN, ÇÖZEN, SAKSI, CERE, TESTİ, PÖHRENK, KÜP, {KARAM, KERİM,          KERAMİK>SERAMİK} ÜRETİMİNE ÇOK ÖNEM VEREN VE OLDUKÇA ARTIRAN” anlamına olmalıdır. İran Kıralı ARTAXSERKSES’İN adının anlamının tamamının şükürler olsun Türkçe olarak okumuş olması, Türklerin binlerce yıllık tarihlerinin, Anadolu coğrafyasındaki bölümünün bütün görkemi ve heybetiyle var olduğunu göstermektedir.

Ksenofon’un Anabasis-Bozgun- adlı eserinde adları geçen topluluklardan bir çoğunun da adlarını Türkçe olarak okumuş bulunuyoruz. Hatta BOTAN ÇAY’I, FIRAT IRMAĞI, ZAP SUYU, VAN, AMED, BİTLİS, TİLLO, SİİRT, MEYAFARKIN, HAKKARİ, KARS, IĞDIR, ERGANİ, ÇERMİK,  KARAAMİD, BİTLİS, TENDÜREK, BARZAN, ERBİİL, DOHUK, {TOYUK, TAVUK} ADROPATENE gibi pek çok yerleşkenin, dağ, dere, ırmak adlarının Türkçe olarak okunması, bu toprakların ana mührünün Türkler tarafından vurulduğunu gösteren önemli belgelerdir. Bu adların bir kısmı www.bilgeata.com adlı web sitemizde yayındadır. Ötekiler ve daha niceleri de yayına sunulmaktadır. TIKLAYINIZ.}

Türk Topraklarının dağlarının, derelerinin, ırmaklarının, kentlerinin adlarının binlerce yıl önce buralarda, bu Topraklarda Türkçe olarak verilmiş olması, bizlerin de çalınan bu Türk tarihini ortaya çıkarmak için çabalayarak bu adları okumuş olmamız, bizleri büyük kıvançlara boğmaktadır. Bu Türkçe adları Türk olmayan, Türkçe bilmeyen hiçbir millet babasının hayrına Türkçe olarak veremez. Verse de olmaz. Çünkü Türkçe bilmeyen uluslar, Türkçe adları nasıl verecekler? Böyle bir iddia eşyanın doğasına aykırıdır. Eğer Türkler Kürtçü sitelerin iddia ettikleri gibi 1071 de Anadolu’ya gelmiş olsalardı, bu ırmakların, çayların, derelerin, dağların, ulusların, soyların, boyların kıralların adlarını, onlara Türkçe olarak kim verebilirdi? Anabasis’te adları geçen topluluklardan bazılarının adları aşağıdadır. Bu adların hepsi Türkçe olduğu gibi, bu toplulukların hepsi de Türk-Turan- kökenlidir.  Bu Türk boy ve oymaklarının köken bilgilerini inşallah ayrıntılarıyla sunacağız.

       

KSENOFON’UN, gördüğü halklardan bazılarının adlarını da yazmış.

       

        KALDELİLER,      =KALICILAR, KALANLAR=EBEDİLER

KALİBLER,          =KALMIŞLAR, KALANLAR, EBEDİLER

KARDUKHLAR,     =KARLUKLAR, KARLIKLAR, KARLAR

MASSİNOİKLER,   =BECENEKLER, PEÇENEKLER

 

 

Rüstem KOCADURMUŞOĞLU

Eğitimci Yazar-Teolog Kökenbilimci

Bilge Ata- Ξ̲̅ TÜRKİYE Ξ̲̅

 


 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar