Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 3
Bugün: 53
Toplam: 1.118.842
 

Hıra

ÇALINAN TÜRK TARİHİ

PEYGAMBERLER HALKASI

       HIRA MAĞARASI     

EVRENELRİN EFENDİSİ Hz. MUHAMMED {sav} EFENDİMİZ KENDİSİNE HENÜZ PEYGAMBERLİK GÖNDERİLMEDEN ÖNCE HIRA DAĞINDAKİ HIRA MAĞARASINA ÇIKAR, BURADA UZLETE ÇEKİLİRDİ. O GÜNÜN PUTPERESETLERİNDEN, ONLARIN KÖTÜ VE İNKÂRCI YAŞANTISINDAN UZAKALAŞIRDI.

       İŞTE BU UZLETE ÇEKİLDİĞİ GÜNLERDEN BİRİNDE ALLAH ZÜLCELÂL KENDİSİNE KUR’N-I KERİM’İN İLK AYETLERİ OLAN {IKRA’ OKU} BUYRUĞU İLE BAŞLAYAN KUR’AN VAHİYETTİ.

       BİZ KUR’AN-I KERİM’İN İLK AYETLERİNİN İNDİRİLDİĞİ BU KUTLU DAĞIN VE KUTLU MAĞARANIN ADININ KÖKENBİLGİSİNİ AÇIKLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ.

       HIRA SÖZÜNÜN ETİMOLOGİSİ

       HIRA SÖZÜ SADECE ARAP YARIMADASINDA DEĞİL BAŞKA COĞRAFYALARDA DA BULUNMAKTADIR. BU HIRA VEYA HİRA SÖZÜ, AVRUPA’NIN EN BATISINDA BULUNAN BİR ÜLKENİN ADIDIR. HIRA SÖZÜ ÇUVAŞİSTAN TÜRKLERİNDE DE HALEN YAŞAMAKTA OLAN TÜRKÇE BİR SÖZDÜR.

       TÜRKÇE SESLİ HARFLERLE BAŞLAYAN SÖZLER GENELDE, AVRUPA VE SAMİ DİLLERDE KORUNUP KALDIĞI ZAMAN, BU TÜRKÇE SÖZLERİN BAŞINA BİR H HARFİ GELİR. BU KURAL OLMUŞ GİBİDİR. BUNUN İSTİSNALARI DA YOK DEĞİLDİR.

       “ANA-HANA, ANNAN-HANNAN, ARAN-HARAN, ARRAN-HARRAN” SÖZLERİNDEKİ GİBİDİR. {www.bilgeata.com Harran}

       BU ÖRNEKTEKİ GİBİ, “HIRA” ADININ BAŞINA DA H HARFİ GELEREK BU ŞEKLE GİRDİĞİNİ GÖRÜYORUZ. “HITRA”NIN ASLI “IR” İDİ. BUNA BAZI TÜRKLER “İR” DE DERLER.  

“EL-HIRA- MEKKE TAĞLARINDAN BİR TAĞDIR.”

“EL-HIRRA-YIRTIK, OYUK” {Ahteri Kebir Arapça-Türkçe Lügat Kütahyalı Mustafa Bin Şemseddin. Yazım yılı 1450 Dersaadet-İstanbul- s=291}

       HIRA SÖZÜ, ORTA ASYA TÜRKLERİNDE KADİM-ÖN DEVİRLERDEN BERİ VAR OLAN BİR SÖZDÜR. BUNUN EN ÇARPICI ÖRNEĞİNİ ÇUVAŞ TÜRKLERİNDE BULUYORUZ.

       “IRA {Marangozlukta} keresteleri birbirine bağlamak için açılan OYUK. {bak. Kaz. V.}

ÉR-oyuk açmak;

ÉRŞAU; Kaz. O.

ÉRMA- keresteleri birbirine geçirmek OYUK açmak;

ÉRMAU-Böyle bir maksatla açılmış oyuk;

Tel. Bar.  ÉR-OYUK açmak suretiyle keresteleri bir birine geçirmek, bağlamak.”  {Çuvaş Sözlüğü H. Paasonen TDK İstanbul 1950 İbrahim Horoz Basımevi S:52}

       “İRE-LAND n. IRLANDA” {Redhouse İngilizce Türkçe Sözlük Bord Neşriyat Dairesi İstanbul 1958 s=560}

       “LAND” SÖZÜ, SAYIN HALUK TARCAN BEY EFENDİNİN AÇIKLAMASINA GÖRE MEMLEKET, VATAN, YURT, TOPRAK GİBİ PEK ÇOK ANLAMA GELİR TÜRKÇE BİR SÖZDÜR.

       IR-LANDA SÖZÜNDEKİ: “IR” SÖZÜ DE; “LAND” SÖZÜ DE HER İKİSİ DE TÜRKÇEDİR. “IR-LAND”  SÖZÜ BU BELGELERE GÖRE “MAĞARA ÜLKESİ, MAĞARA TOPRAĞI, MAĞARA YURDU” ANLAMINA TÜRKÇEDİR. {www.bilgeata.com -Y- Kromozomu TIKLAYINIZ}

       KUR’AN-I KERİM’İN İNDİRİLEN İLK AYETLERİNİN  GELDİĞİ YER İŞTE BU “IRA DAĞI VE IRA MAĞARASI” DIR.

BU “IR” SÖZÜ DE “IRA” “HIRA” SÖZÜ DE, “IR-LANDA” SÖZÜ DE ÖZ BE ÖZ TÜRKÇEDİR.

BU AÇIKLAMALARI SIRF KURU LAF OLSUN DİYE TOPLAYIP YAZMIYORUZ. YERYÜZÜNDE EN ÇOK HIRPALANAN, EN ÇOK ELEŞTİRLEN, EN ÇOK SUÇLANAN, EN ÇOK KIRIMLARA UĞRAYAN BİR SOYUN SAKLI KALMIŞ TARİHİNİ, KÜLTÜR VE MEDENİYETİNİ AÇIĞA ÇIKARMAK İÇİN DERLEYİP YAZIYORUZ.

İNSANLIĞIN ATALIĞINI YAPMIŞ BİR MİLLETİN ÇİĞNENEN HAKLARININ İADESİNİ SAĞLAMAK İÇİN BU MÜCADELEYİ YAPIYORUZ. İÇİ DÜŞMANLA, DIŞI DÜŞMANLA DOLU BU ULU MİLLETİN AKIL, FİKİR, HAFIZA-BELLEK- ALGILAMA YETENEKLERİNİ DÜMURA UPÜĞRATARAK, ANCAK O ZAMAN TUTSAK EDİLECEĞİNİ ÇOK İYİ KEŞFEDEN EMPERYALLİST GÜÇLER, BU ULU MİLLETİN SADECE AT SIRTINDA SAVAŞMAYI ÖĞRENMİŞ OLDUĞUNU BİZE EZBERLETE EZBERLETE, ÖNCE MİLLİ BİLİNCİMİZİ, SONRA BİZLERİ TUTSAK EDECEKLER.

BİZ BU ÇALIŞMALARIMIZLA BİZE SALDIRAN BU ULUSLARIN GERÇEK ATALARININ KİMLER OLDUĞUNU BELGELEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ. DÜNYANIN HANGİ COĞRAFYASINA AYAK BASARSANIZ BASINIZ, İŞTE ORADA MUTLAKA, ÖN TÜRK ATALARIMIZDAN KALAN NİCE TARİH ÖNCESİ ARMAĞANLARLA KARŞILAŞIRSINIZ.  

İLK ADI “BEKKE” OLAN BUGÜN “MEKKE” DENİLEN BU COĞRAFYADA, TARİH ÖNCESİNDE YAŞAYAN ÖN TÜRKLERİN. “IRA-HIRA” ADINI VERDİKLERİ KUTLU BİR DAĞ VE KUTLU BİR MAĞARANIN ADININ TÜRKÇE OLDUĞUNU BELGELEMİŞ BULUNYORUZ. {www.bilgeata.com  Kureyş TIKLAYINIZ.}

KUTSAL BİR DAĞDAKİ KUTSAL BİR MAĞARANIN ADININ TÜRLÇE OLMASI ŞAŞIRTICIDIR. İLK ADI “BEKKE” OLAN, SONRADAN B>M DEĞİŞİMİYLE: “MEKKE” OLARAK ÜNLENEN BU KUTSAL YERDEKİ BU HIRA MAĞARASININ ADININ TÜRKÇE OLMASI, DAHA NİCELERİNİN VAR OLDUĞUNU BİZE İŞARET EDİYOR. İNŞALLAH, “BEKKE” ADININ ÇÖZÜMÜNÜ YAPACAĞIM.

SALAT VE SELAM, ALLAH’IN RASÜLÜNE VE EHL-İ BEYTİNE OLSUN.

 

26/12/2012 MEZİTLİ- MERSİN

Rüstem KOCADURMUŞOĞLU

Eğitimci Yazar-Teolog-Kökenbilimci

Bilge Ata- Ξ̲̅ TÜRKİYE Ξ̲̅


 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar