Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 16
Bugün: 57
Toplam: 1.118.036
 

Togo

ÇALINAN TÜRK TARİHİ

 

       TOGO’LAR, EWELER>EFELER

 

        TOGO>TOĞU adlı Türk boylarını, Asya’nın derinliklerinden Avrupa’nın ortalarına, Atlantik’ten, Afrika’nın, Güney ve Batı kesimlerine kadar pek çok karalarda görüyoruz. Avrupa’nın Kuzey’inden, Güney’ine değin pek çok bölgelerde yurt tutan TOĞU-TOĞU Türk boylarının Anadolu, Filistin ve Kafkaslara dek nice ülkelerdeki varlıklarına tanık oluyoruz. Çağımızdan binlerce yıl önce bu kıtalarda yurt tutan, medeniyetler kuran TOGO’lara-TOĞU-DOĞU adlı Türklere boylarına bu kez de Afrika’nın Batı sahillerinde rastlıyoruz.

       “Batı Afrika'nın sahil şeridi halklarının yerli ahali olmadıkları bilinmektedir.  Bu sahillerde TOĞU-LANAD’DA Türk Oymaklarından TOGO'LAR, bu arada EWE’LER adını taşıyan yine Türk Oymağı  EFE’LERİN kadim varlığına da tesadüf etmekteyiz.”{Yunandan Evvelki Türk Medeniyeti Yusuf Ziya İstanbul 1928 Arap harfli}

       Türk boy ve oymaklarının dünyanın yedi iklim dört bucağındaki kadim varlıklarının belgelerini yayınlamayı sürdürüyoruz. Bu konularda çalışma yapanlara minnet borcumuz eksilmeden sürecektir.

 

        Atlantik Okyanus’unun Doğu sahillerinin kadimden beri adı: TOĞULAND olarak tescil edilmiştir. TOĞULAND terimi, TOGO>TOĞU>DOĞU Türk Oymaklarının Ülkesi, Vatanı demek olduğu tartışma götürmez bir gerçekliktir. Batı Afrika’nın DOĞU Türklerinin Yurdu olduğu, Avrupalıların kendi terimleri saydıkları LAND yani Ülke, Vatan, Toprak, Yurt terimi ile tescil edilmiştir. {LAND} terimi kesinlikle Türkçedir.} Buna göre hem Batı, hem de Kuzey Afrika ile İspanya, İtalya, Fransa, Portekiz, Britania Adaları kadim Türk Yurtlarıydı. TOGO adı bu gün Afrika’nın bir Ülkesinin de adıdır. Burada TOGO’lardan başka EWELER>EFELER yaşıyordu. Britania/Britanya adları da öz be öz Türkçedir.  {Britania bölümünü TIKLAYINIZ.} Buraların hepsi Türklerin kadim Yurtlarıydı.  

İspanyanın Kadisiye Limanının KADİŞ Türklerinin Yurdu olduğu da böylece ortaya çıkmış oluyor. Tarihte Ünlü Kadeş Savaşının adının dahi bu KADİŞ Türklerinin adından gelmekte olduğu hakkında tereddütlerimiz azalmaktadır.

      

       ANATOLLEN; ANA-TOLLEN

 

       TOĞULAND TOĞU>DOĞU Türklerinin Yurdu anlamına geldiğine göre, Yunanca ANA-TOLLEN sözü de DOĞU’LARIN ANA YURDU, anlamına gelmelidir. ANA sözünden sonra gelen TOLLEN sözü aslında –D- harfinin yutulmuş halidir. Bu söz dahi TOLLEND idi ki TOĞU-LAND demektir. ANA-TOĞU-LAND. TOGO >TOĞU> DOĞU Türk Oymaklarının ANASININ Vatanı, Yurdu, Toprağı demek te, TOĞU’LARIN, ANA-VATANI demekte uygundur.

       Bugün Batı Afrika’da Türkler yaşamıyor. Harpler darpler, kırımlarla geçen binler yıl içinde TOĞO ile EFE Türkleri buraları terk ederek başka yerlere göçmüşler, pek çoğu da kırılıp gitmişlerdi. Şimdi kadim-ön-Türklerin bu ön devirdeki Yurtlarında Afrika kökenliler oturmaktadırlar.

       TOĞO Türklerinin kadim –ÖN- devirdeki yurtlarında o kadim devirlerde oturan –EWE-LER; EFELER- de şimdi bugünkü TOGO’da aşamıyorlar. Burada zenci kökenli EFELER yaşıyorlar. Bugünki zenci EFELERİN buradaki nüfus yoğunluğu nerdeyse Ülke nüfusunun üç te ikisine denk gelecek bir yoğunlukta olduğu biliniyor.

       Türk EFELER-EWELER, binlerce yıl önce Yurt tuttukları Atlantiğin Doğusu, Afrikan’nın Batı sahillerinde şimdi yaşamıyorlar. Bu ülkenin adı: Türkçe: TOĞO-TOĞU-; DOğU, olarak BM. De kayıtlı ülkelerden biridir. Resmi adı TOGO olan kadim TOĞU-DOĞU Türklerinin Yurdunda TOĞU-DOĞU Türkleri de EFE-EWE, Türkleri kaybolmuşlar, bu Türklerden TOĞO-TOĞU, DOĞU Türklerinin adı ise Ülkede yaşadığına tanık oluyoruz. Bu Ülkede yaşayan EFE Türklerinin yerinde onların adını alan EFE adlı zenciler yaşamaktadır.

       Kadim ön devirde yaşamış olan Türk atalarımızın yaşadıkları yerlerden bir coğrafya kesitini  sunduk. Bilgi edinilmesi dileğiyle.

 

Ekim-2995-Ceyhan-Soysalı

Rüstem KOCASURMUŞOĞLU

Eğitimci Yazar-Teolog-Kökenbilimci

Bilge Ata- Ξ̲̅ TÜRKİYE Ξ̲̅

 


 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar