Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 33
Bugün: 74
Toplam: 1.118.053
 

energli

ÇALINAN TÜRK TARİHİ

 

EN- ERG-LY/ENERGİ=ENERJİ

 

Energy/Enerji sözünü çözmek için çok uğraştım. Bu sözün kökenini bulmak için gösterdiğim bu gayret karşılıksız kalmadı. Ulu Tanrım bana Yardımını esirgemedi. Sonunda bu sözün kökenine inebildim.

ERNERGY sözü, bu haliyle Avrupa dillerinden geliyormuş hissini veriyordu. Türkçede bu söz, İngiliz ağzı ile kullanıldığı için sözün köken bilgisine ulaşmada oldukça zorlandım. Energy sözü, İngiliz ağzı ile ENERJİ şeklindeydi. Hatta “Yüzleşme Doktrini” adlı eserimde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı, tek bakanlıkta toplayarak bu Bakanlığa da “GÜÇ BAKANLIĞI” adının verilmesini teklif etmiş idim. Çünkü Enerji sözünü o günlerde İngiliz dilinden geliyor olarak kabul etmiş idim. Bu sözün İngilizce olduğu hakkındaki yaygın kanaat, beni böyle bir yola itmişti. Şükürler olsun ki, bu sözün kökenine ulaştım.

 

ERNEGY sözü, İngiliz ağzı ile ENERJİ şeklinde dilimize girmiştir. Almanlar ENERGİ sözünü İngilizlerin aksine G ile ENERGY şeklinde Türkçede olduğu gibi kullanırlar.

       Bu ve bunun gibi nice sözlerin çözümünde Alman dili bana oldukça yarar sağladı. 2008 yılında bir süreliğine Almanya’ya gitmiştim. Sevgili dostum Mustafa Karakaş beni Almanya’ya davet etmişti. Kendisinden ve ailesinden gördüğüm yakın dostluğu ömrümce unutmam mümkün değildir. İşte bu gidişten sonra Almanca ile daha yakından ilgilenmeye başladım. Bu dilde pek çok Türkçe söz buldum. İlerleyen süre içinde inşallah yayınlamayı planlıyorum.

Almanlar aynen eski Türk ataları gibi G harfini G olarak söylerler. İşte bu tespitimden sonra ENERGY sözünün çözümü kolaylaştı. Ben ERK sözünü biliyordum; ama HERAkLİS, HERAKLES sözünü uzun süre üzerinde çalıştığım Merhum Yusuf Ziya’nın “Yunandan Evvelki Türk medeniyeti” adlı araştırmasını çevirince daha da iyi kavradım.

 

       ENERGY sözü, iki sözden oluşmuş görünüyor. Bu sözün başındaki EN sözü pekiştirme niteliğidir. Türkçede olduğu gibi pekiştirme niteliği olan bu “EN” sözü, Avrupalı dillerde de aynen Türkçedeki gibi korunmuş kalmıştır. Avrupalı dillerde korunan Türkçe sözler, Selçuklular, Osmanlılar zamanında o dillere girmiş, geçmiş sözlerden değildir. Avrupa dillerinde korunup kalan bu Türkçe sözler, o dillerin omurgasını oluşturur. İşte bu “EN” sözü de öyle bir omurgalık sözdür. Bu sözlerden birisi de : AR, ER, IR,İR, OR, ÖR” ŞEKLİNDEKİ YAPIM EKLERİDİR. Türkçede bu yapım ekleri genellikle budanmış olmasına rağmen Avrupalı dillerde korunmuş kalmıştır. Örnekleme:

       “TER-Mİ-NA-T-ÖR=TERMİNA=TÖR=TERMİNAT-ÖR.” Buradaki ÖR, bizim geniş zaman kipi içinde koruduğumuz, fiile birleşen ektir. “YAP-AR, GEL-İR, GÖR-ÜR”  eklerimizden başka bir şey değildir.

Türkçede bu EN, sözün başına gelir. ERKLİ; İYİ; GÜZEL; BAŞTA; AKILLI; DELİ; ZENGİN; sözlerine EN’i getirdiğimizde anlam güçlenir. ERKLİ, EN-ERKLİ.; İYİ, EN-İYİ.; GÜZEL, EN-GÜZEL.; BAŞTA, EN BAŞTA.; AKILLI, EN-AKILLI.; DELİ, EN-DELİ. ZEKİ; EN ZEKİ.; ZENGİN-EN ZENGİN vs. dediğimizde pekiştirmiş olduğumuz GİBİ,, EN-ERGY dediğimizde de EN ERKLİ demiş oluruz.

ENERGY sözündeki GY, -İ- oknur. Burada daha farklı bir oluşum görünüyor. Buradaki; GY-İ-, Lİ takısıdır. EN-ERG –Y-, -İ- Lİ demektir. EN-ERK-Lİ, EN GÜÇLÜ. demektir ki, bu söz ENERGY-ENERJİ dediğimiz gücü anlatır.

EN-ERGY; EN-ERJİ sözü, tıpkı bizim şu anda bütün kuralları ile birlikte kullandığımız ve yukarıda birkaç örnek sunduğumuz pekiştirme gibi işlem görmekte olduğu apaçık görünüyor. Bu ve bunun gibi sözlerdeki GY veya Jİ takıları Türkçe LA, LE, LI, Lİ, LO, LÖ, LU, LÜ ekleridir. EN-ERG, sözü EN-GÜÇ.; EN İYİ GÜÇ demek iken- EN-ERGY, şekli, EN-GÜÇ-LÜ demek oluyor. Avrupalı dillerde korunup kalan bu GY ve JY ekleri söylediğimiz gibi LA, LE, LI-Lİ-LO, Lö, LU-LÜ den başka bir şey değildir. Bu GY ve JY lerle EN-ERGİ>EN ERKLİ sözleri, Avrupalıların Türk atalarından onlara miras kalmış Türkçelerdir. Bu Türk ataları için: {www.bilgeata.com –Y- kromozomu: TIKLAYIN.}

Şükürler olsun Türkçe bir sözü daha aydınlığa çıkardım.

 

                           27/Ocak/2001             

Rüstem KOCADURMUŞOĞLU

Eğitimci-Yazar-Teolog-Kökenbilimci

Bilge Ata- Ξ̲̅ TÜRKİYE Ξ̲̅

 


 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar