Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 13
Bugün: 104
Toplam: 1.118.677
 

Beds Yeghern

BEDS YEGHERN / SOYKIRIM / GENOSİT / JENOSİT

 

BEDS YEGHERN sözü, Ermenilerce soykırım yerine kullanılmaktadır. Biz önce bu terim’in etimolojisini/kökenbilgisini sunacağız. Bu terimdeki BEDS sözü, Türkçe Büyük demektir. Türkçe bedük, büdük sözleri büyük anlamına gelir bir terimdir. Bu söz Farsçada kalırken Büzürk şekline girmiştir. ingilizce’de kalırken de BİG şeklinde korunmuştur.

“Büzürk: Farsça, Büyük, kocaman” 1

“Big {big} s {-ge-,-gest}  büyük, iri, kocaman”  2

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

1- Osmanlıca Türkçe Sözlük Mustafa N. Özön  İnkılap-Aka Kitap evi, 6 baskı İstanbul S=109

2-İngilizce-Türkçe sözlük Sev matbaacılık

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Bed-ük; Büd-ük, büyük, büzürg, big sözlerinin hepsi Türkçedir. Büyük sözü Ermenicede korunup kalırken kadim şekli ile korunmuş kalmıştır. Bu sözün en Kadim/en eski şekli büdük, bedik, bedük şekilleridir ki, İngilizler de bu şekli korumuşlardır. BEDS sözünün Türkçe büyük demek olduğu, apaçık görülmektedir. Bu sözün yakın tarihlerde Türkçeden Ermeni diline geçtiği veya girdiği sanılmasın. Girmek, geçmek sözleri Osmanlılar devrinden sonraki dönemlerde Türkçeden geçen, giren sözler için söylenen bir sözdür. Oysa biz bu sözlerin Osmanlılar şöyle dursun Selçuklulardan da önceki kadim devirlerde uluslaşma devirleri, başlamadan önce o dillerde var olan ve o ulusların uluslaşmadan önce bu sözleri konuşmakta olduklarını belgelemek için {kalan-korunan} terimlerini kullanıyoruz. 

        YEGHERN sözü, kadim Türkçe şekli ile Ermenicede korunmakta olan Türkçe sözlerdendir. Bu sözün çözümü de şu şekilde olabilir. YEGHERN sözünün bu şekli, dezenformasyona/bozunmalara uğramış halidir. Kökü, YIK olmalıdır. YEG sözündeki G harfinin sertleşmesi ile YEK-HERN şekline girer. Bu sözdeki –H- harfi, -KH- birleşimi ile gırtlaktan çıkan –kh- -HI- harfi olur. O takdirde sözü bu şekliyle okursak, YIKHAR, hırıltılı okuyarak YIHAR şekline girer. YEKHERN sözü, YIKAR yani YIK kökünden gelir. BEDS YEGHERN sözünün asıl kaynağı olan Türkçe ile okuduğumuzda: BÜYÜK YIKM anlamı ortaya çıkmış olur.

        ABD’ Cumhurbaşkanı Barak’ın 24-Nisan–2009 tarihinde söylediği “BEDS YEGHERN” sözünün İngilizcesinden yapılan tercümelerde BÜYÜK FELAKET şeklindeki tercüme, bizim şu açıklamalarımızla yeniden çevrilmelidir. BEDS YEGHERN>BÜYÜK YIKIM demektir. Bu söz de aslında JENOSİT/SOYKIRIM anlamı taşımamaktadır. Ermeniler her ne kadar bıu terime bu anlamı yüklemek istemişlerse de bu terim ile bu kavramın karşılanması imkânsızdır. BEDS YEGHERN terimi, Ermenler için değil Müslüman Türkler için kullanılmalıdır. Anadolu’da BÜYÜK FELAKETE> EN BÜYÜK YIKIMA uğratılanlar Türklerle Müslümanlardır.  

ABD’ Başkanı Barack 24 Nisan günü, soykırım/jenosit terimi yerine, “Beds Yeghern” -Büyük Felaket- sözünü kullandı. Ermenilerce söylenen şeklini kullanmak suretiyle, Ermeni diyasporasını memnun etme yolunu seçti. Öncelikle Barak’a şunu sormak istiyorum: Barak, hangi tarih araştırması ile böyle bir sonuca varmıştır? Bağımsız yargı kararı olmadan bir Milletin böylesine ağır bir suçlamaya muhatap edilmesi, yargısız infazdır. Böyle bir yargısız infazı, dünyanın en güçlü devleti dahi yapma hakkına sahip değildir. Barak Obama, altından kalkamayacağı bir yükün altına girmiştir. Bir süre önce, 1915 olaylarında Türklerin sorumluluklarının olmadığını, Ermenilerin isyan ederek Türklere soykırım uyguladıklarını açıklayan yüz kadar ABD’li tarihçiyi dinleseydi, belki tarafsız bir devlet adamı gibi davranabilirdi. Ermeni yanlısı politikalar Barak’ı, sadece diyaspora’nın gözünde büyütebilir. Unutulmasın ki, Barak’ın 24 Nisan 2009 tarihinden önce Türkiye’yi ziyareti sırasında Türkler tarafından verilen destek, 24 Nisan 2009 da BEDS YEGHERN>BÜYÜK YIKIM demesinden sonra en az %70 azalmıştır. Bu düşüş, % yüze kadar çıkacaktır. Çıkması da gerekir. Bizim soylu ve masum atalarımızı soykırımcı olarak niteleme gayretkeşliğine düşen Barak, bu hakka nereden sahip olmuştur? Elinde bağımsız yargı kararı olmadan, Ermenilerin çakmasoykırım sözlerinin benzerini kullanması, çok ağır bir suçlamadır. Barak, ABD başkanı dahi olsa Osmanlı Atalarımızı suçlama hakkına sahip değildir.  Oysa Barak’ın soykırımcı olarak suçlamaya yeltendiği o büyük Türk Ataları, kendisinin dedelerine bu gün Başkanı olduğu Yanke’lerin/Conilerin uygulamakta oldukları zenci köle ticaretini yasaklayarak, onları kölelikten kurtarmışlardı. Bu, tıpkı, Saferat Yahudilerini Engizisyon zulmünden kurtaran Osmanlı Atalarımızın bu insanüstü çabalarını unutuveren Yahudilerin, 1967 Haziran Savaşında işgal ettikleri Kolan Tepelerinin yirmi bin yıllık öz sahipleri olan Kolan Türkmenlerini Şam’ın kenar mahallerine sürmelerine benzemektedir. Bu mazlum Kolan Türkmenleri, 42 yıldan bu yana göçmen hayatı yaşamakta, aç-susuz çile doldurmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri bu konuya el atmalı, bu mazlum Kolan Türkmenlerinin haklarını savunmalıdır. Rahmetli Anacığım: “Elimin tuzu yok” derdi. Ne de güzel dermiş. Yüce Milletimizin de: “Elinin tuzu yokmuş.” Kime elini uzatmışsa eli havada kalmış. Kimi kurtarmışsa onlar kendisine karşı tavırlara girmişler. Fransa Kıralı Françesko’yu Almanların elinden kurtaran Kanuni Sultan Süleyman’ın torunları olan bizlere Françesko’nun torunları olan şimdiki Frenkler/Franklar ki, {Köken olarak Turanid kökünden inmedirler}  çakma soykırım iddialarıyla ne de güzel karşılık veriyorlar.

{Not: Kanuni Sultan Süleyman’ın Françesko’ya yazdığı mektubu yoklayın.}

 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar