Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 10
Bugün: 91
Toplam: 1.118.664
 

Muş-Kedi

                

 M U Ş—K E D İ

19 Mart 2008 günü saat 19 haberlerinde kedinin asıl vatan’ın Anadolu olduğunu -10- bin yıl önce kedi’nin Anadolu’dan dünya’ya yayıldığını, ABD li bilginler DNA incelemeleriyle açıkladılar. Bu araştırmada kedilerin asıl ana yurdunun Anadolu, Anadolu'da da MUŞ İl'imiz olduğunu belirlediklerini bildirdiler.

                MUŞ sözü, Türkçe KEDİ demektir. KEDİ sözü de Türkçedir. Aşağıda günümüzden bin yıl önce yazılmış Divan-ü Lügat-it-Türk’te MUŞ sözünün kedi demek olduğunu Kaşkarlı Mahmut şöyle açıklıyor.

                “ÖLDECİ SIÇKAN; MUŞ TAŞAKI KAŞIR.”

                “ÖLECEK SIÇAN KEDİ TAŞAĞI KAŞIR.” 1

………………………………………………………..

                    1-Divan-ü Lügat-it-Türk Kaşgarlı Mamut Çev. Besim Atalay. Tdk, Yay. Ankara 1939. C=1. S=438-14

Divan-ü Lügat-it-Türk’teki bu atasözümüz MUŞ sözünün hiç bir tevile hacet bırakmayacak bir açıklıkla Türkçe olduğunu ortaya koyan tarihi bir belgedir. “Ölecek sıçan, MUŞ taşağı kaşır” şeklindeki bu söz,  bin yıl önce yaşamış Kaşkarlı Mahmut tarafından günümüze aktarılmıştır. Nur içinde yatsın. Görüldüğü üzere konuyu binlerce kedi üzerinde yaptıkları araştırmalarda MUŞ, yani Kedi sözünün Türkçe adı ile özleşmiş olan MUŞ İlimiz, Türklerin asıl Vatanları olduğu ortaya çıkmıştır. İleride yapılacak arkeolojik kazılarla bu konulara daha nice bulgular eklenecektir. Nitekim İstanbul Kentinin yerleşme tarihi olarak 2.500. yıl hesabı yapılırken, 2010 yılı başlarında Marmaray çalışmaları sırasında bulunan kalıntılardan İstanbul Kent’inin tarihinin 8.500. yıl öncesine kadar götürüldüğünü arkeologlar açıklamışlardır. Darısı, Van, Hakkari, Diyarbakır, Bitlis, Şırnak, Mardin ve Tunceli’nin üzerine olsun.   

MUŞ sözü, Türkçe KEDİ demektir. KEDİ sözü de öz be öz Türkçedir. Kedi'nin anayurdu Turkomanya/Güneydoğu Anadolu’daki  MUŞ İl'imizdir. Bu günkü kedi çeşidinin hepsinin burada yaşadığını kimse iddia edemez. Bütün hayvanlarda genetik farklılıklar görülmektedir. Oysa bilginler, kedi âilesi/family cat demekteler. Böylece bu hayvanların tek ata, tek anadan geldiğini kabul Ettikleri gibi, aynı anadan aynı atadan, yani Tek ana ve Tek Atadan geldiklerini de belgelemişlerdir. Bu hayvanların renkleri, şekilleri, derileri ve davranışları ise oldukça farklıdır. Bunların hepsi de GEN'LERLE, DNA'LARLA ilgili değilse, yani bu hayvanlar aynı GEN'LERİ aynı DNA’LARI taşıyorlarsa, neden farklı-farklı olmuşlardır?

Aynı kökenden geldikleri bilginlerce kabul edilen family cat,> kedi ailesi dedikleri hayvanlar, nasıl olmuş’ta biri kara, biri ak olmuştur? Ayrıca da özel bir çaba gösterilmedikçe bu family cat> kedi ailesi denilen aile üyeleri kendi benzeşenlerinden başkalarıyla çiftleşmezler. Kaplanlar, çitalar, jaguarlar da aynı ailedendirler. Bunlar kendi benzeşlerinden başkalarıyla çiftleşince melez yavru elde edilir. Bu saf ırkları korumak için bilginler büyük çaba harcıyorlar.

MUŞ sözünün öz be öz Türkçe olduğuna, MUŞ sözünün kedi anlamına geldiğine, kedinin çıktığı yerin MUŞ İlimiz olduğuna göre, bu adı bu hayvanlara Türkçe olarak 10 bin yıl önce burada Yurt kuran Türkler verdiler. On bin yıl önce henüz ne Arap’tan, ne Yunan’dan, ne İbrani’den söz edilemezdi.

KEDİ sözü de, MUŞ sözü de Türkçe olduğuna göre bu İlimizde ve o yörelerde 10 bin yıl önce yaşamış Ulus’un Türk Ulus’u olduğu gerçeğini artık bütün dünya bilim çevreleri kabul etmiş oluyor.                  

                                               01 Temmuz 2010

                                         Rüstem KOCADURMUŞOĞLU

                                                    Bilge Ata

                                                Eğitimci - Yazar

                                            Teolog - Kökenbilimci

                                                             TÜRKİYE


 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar