Bilge Ata  
Site içi arama :
 
      Ana Sayfa   |   Din   |   Köken Bilimi   |   Güncel Makaleler   |   Araştırmalar   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

 
Anket
Amerikalıların Kızılderililere yaptığı soykırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Evet Soykırım yapmıştır
 Hayır Yapmamıştır
 Kısmi olarak soykırım yapmıştır

 
 
Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 3
Bugün: 44
Toplam: 1.118.023
 

Herakles

HERAKLİS/HERAKLİYÜS

ENERGY/ENERJİ

Bizans Kıralı Heraklis/Herakliyüs’ün devri M.S: 7. yüz yıldır. Bu Kırala Evrenlerin Efendisi Hz. Muhammed {sav} Efendimiz bir heyet ile bir mektup göndermiştir. Hreakliyüs’e giden heyetin başında Dıhyet-ül Kelbi vardı. Heyetin gidiş tarihi M.S:627 yılıdır. Konu ile ilgili belge Barak Obama bölümünde sunuldu O bölümü açarsanız belgeye ulaşabilirsiniz. Heraklı-yüs sözü Türkçedir. Bu söz ER sözünden Yunan dilinde korunmuş kalmıştır. Yunan Ulus’u henüz uluslaşmadan önce ER sözünü konuşuyordu.

Şu açıklanan belgelere göre Türkiye’de EREĞLİ, HEREKLİ, HEREKE ve HEREKELİ adı ile kurulmuş bulunan bütün yerleşim yerlerinin adları ERKLi, yani güçlü-kuvvetli anlamına Türkçedir.

“Yarı ilâh'lık derecesine çıkartılan {  } Eraklis, Türkçe'de Erkli dediğimiz şeydir. Eraklis bir kahramandır. Kolu bükülmez bir yiğittir. Bin türlü kahramanlık ve bahadırlık macerası vardır. Türkçede Erkli, kudret ve sulta sahibi demektir. Türetmeciler bu sözü, Arâmî dilindeki Erhal sözüne bağlarlar ki, esas itibariyle doğrudur. Şu kayıt ile ki, Arâmî dilindeki Harakıl sözü de Türkçe Erkli sözüdür. Aramilerde de Türklerden kalmıştır. Erkli sözü, Latinlerde {Herqule} Herkül olmuştur. Gerçekten bu söz, Türk'lerin bazı ağızlarında IRKIL şekline de girmiştir. Oğuz Kağan'ın Veziri'nin adı: IRKIL ATA idi. Bu da ERKLİ demektir. Latinlerdeki Erkül/Herkül sözü, anlaşılan bu ağızdan alınmıştır” 1

Oğuz Kan’ın/Oğuz Han’ın Vezirinin adı IRKIL ATA’nın adı ERKÜL haline gelince, Roma’da bu söz, başına H harfi alarak HERKÜL şeklinde girmiştir. Birkaç gün önce televizyon kanalının birinde bir konuşmacının adının IRKIL ATA olduğunu gördüm.


ENERGİ/ENERJİ

Energy/Enerji sözünü çözmek için çok uğraştım. Bu sözün kökenini bulmak için gösterdiğim bu gayret karşılıksız kalmadı. Ulu Tanrım bana Yardımını esirgemedi. Sonunda bu sözün kökenine inebildim. ERNERGY sözü, bu haliyle Avrupa dillerinden geliyormuş hissini veriyordu. Türkçede bu söz, İngiliz ağzı ile kullanıldığı için sözün köken bilgisine ulaşmada oldukça zorlandım. Energy sözü, İngiliz ağzı ile ENERJİ şeklindeydi. Hatta “Yüzleşme Doktrini” adlı eserimde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı, tek bakanlıkta toplayarak bu bakanlığa da “GÜÇ BAKANLIĞI” adının verilmesini teklif etmiş idim. Çünkü Enerji sözünü o günlerde İngiliz dilinden geliyor olarak kabul etmiş idim. Bu sözün İngilizce olduğu hakkındaki yaygın kanaat beni böyle bir yola itmişti. Şükürler olsun ki bu sözün kökenine ulaştım.

ERNEGY sözü, İngiliz ağzı ile ENERJİ şeklinde dilimize girmiştir. Almanlar ENERJİ sözünü İngilizlerin aksine G ile ENERGY şeklinde

…………………………………………………………

1-Yunandan Evvelki Türk Medeniyeti İstanbul Hukuk Fakültesi Hukuk tarihi Müderrisi Yusuf Ziya Cihan Kitaphanesi İstanbul 1928 Arap harfleriyle
kullanırlar. Bu ve bunun gibi nice sözlerin çözümünde Alman dili bana oldukça yarar sağladı. 2008 yılında bir süreliğine Almanya’ya gitmiştim. Sevgili dostum Mustafa Karakaş beni Almanya’ya davet etmişti. Kendisinden ve ailesinden gördüğüm yakın dostluğu ömrümce unutmam mümkün değildir. İşte bu gidişten sonra Almanca ile daha yakından ilgilenmeye başladım. Bu dilde pek çok Türkçe söz buldum. İlerleyen süre içinde inşallah yayınlamayı planlıyorum. Almanlar aynen eski Türk ataları gibi G harfini G olarak söylerler. İşte bu tespitimden sonra ENERGY sözünün çözümü kolaylaştı. Ben ERK sözünü biliyordum; ama HERAkLİS sözünü uzun süre üzerinde çalıştığım Merhum Yusuf Ziya’nın “Yunandan Evvelki Türk medeniyeti” adlı araştırmasını çevirince daha da iyi kavradım.

ENERGY sözü, iki sözden oluşmuş görünüyor. Bu sözün başındaki EN sözü pekiştirme niteliğidir. Türkçede bu EN, sözün başına gelir. ERKLİ; İYİ; GÜZEL; BAŞTA; AKILLI; DELİ; sözlerine EN’i getirdiğimizde anlam güçlenir. ERKLİ, EN-ERKLİ.; İYİ, EN-İYİ.; GÜZEL, EN-GÜZEL.; BAŞTA, EN BAŞTA.; AKILLI, EN-AKILLI.; DELİ, EN-DELİ. ZEKİ; EN ZEKİ; vs. dediğimizde pekiştirmiş oluruz. EN-ERGY dediğimizde de EN ERKLİ demiş oluruz. EN-ERGLİ demek EN-GÜÇLÜ demektir ki bu söz ENERGY-ENERJİ dediğimiz gücü anlatır. EN-ERGY; EN-ERJİ sözü, tıpkı bizim şu anda bütün kuralları ile birlikte kullandığımız ve yukarıda birkaç örnek sunduğumuz pekiştirme gibi işlem görmekte olduğu apaçık görünüyor. Bu ve bunun gibi sözlerdeki GY veya Jİ takıları Türkçe LI, Lİ, LU, LÜ ekleridir. EN-ERG sözü EN-GÜÇ.; EN İYİ GÜÇ demek iken EN-ERGY, EN-GÜÇ-LÜ demek oluyor. Avrupalı dilerde korunup kalan bu GY ve JY ekleri söylediğimiz gibi LI-Lİ-LU-LÜ den başka bir şey değildir. Bu GY ve JY lerle EN-EGİ>EN ERKLİ sözleri, Avrupalıların Türk atalarından onlara miras kalmış Türkçelerdir.


 
  2019 © Bilge Ata. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2017Tasarım & Kodlama: ER-AY Bilgisayar